SÚČASŤOU DUÁLNEHO VZDELÁVANIA JE AJ NAJLEPŠÍ MESTSKÝ HOTEL ZA ROK 2018

Tradícia, lokalita a kvalita služieb. V tom všetkom trenčiansky hotel Elizabeth, ktorý už tiež patrí medzi zamestnávateľov duálneho vzdelávania vyniká. „História a príbeh hotela sú výnimočné. Zaujímavosťou pre hostí i verejnosť je rímsky nápis na hradnej skale starý takmer 2000 rokov, ktorý je možné obdivovať priamo z hotela,“ hovorí riaditeľ hotela Tiago Vigano.

Do duálu sa podľa jeho slov rozhodli vstúpiť z viacerých dôvodov. Za hlavný však označil to, že vnímajú potrebu vzdelávať a viesť mládež v rámci práce s ľuďmi. „Záleží nám na tom, aby žiaci mali záujem vykonávať prácu v hotelierstve. Prax v hoteli im dokáže ukázať túto nádhernú prácu úplne v inom svetle ako spoza školskej lavice. Aj keď obidva aspekty vzdelávania sú, samozrejme, dôležité. Teší nás, že duálne vzdelávanie nám k tomu dopomôže,“ konštatoval Vigano.

 

Ak všetko pôjde podľa plánu, tak by hotel Elizabeth mohol prvých žiakov privítať už na jeseň tohto roku, pravdepodobne začiatkom októbra. Riaditeľ predpokladá, že najväčším prínosom pre nich budú skúsenosti, ktoré sú v dnešnej dobe na „nezaplatenie“. Od duálneho vzdelávania očakáva podporu v tomto poslaní.

Ako iní hotelieri aj Tiago Vigano priznáva, že je problém zamestnať napríklad kvalifikovaného a skúseného čašníka, ktorý nastúpi do práce a ihneď dokáže samostatne pracovať. „Zväčša si týchto ľudí musíme sami „vychovať“ a zaškoliť. Na tento postup sme si už zvykli. Teší ma, že ľudia u nás zostávajú a nemáme vysokú fluktuáciu zamestnancov aj vďaka tomu, že k nim pristupujeme čestne a férovo. Toto by mal byť na Slovensku štandard, no mám pocit, že v našom odvetví, je to už skôr výnimočné,“ doplnil.

 

Hotel Elizabeth je okrem svojej histórie hrdý aj na súčasnosť a viaceré ocenenia ako Najlepší zákaznícky servis v hoteli za rok 2015, Najlepší historický hotel Európy za rok 2016 či Najlepší mestský hotel na Slovensku za rok 2018. „Z ocenení hotela máme radosť, pretože sú dôkazom toho, že náš tím zamestnancov robí svoju prácu dobre a kvalitne. Považujeme ich za skvelú reklamu nie len pre hotel, ale aj pre Slovensko ako destináciu, kde je možné nájsť kvalitné hotely s adekvátnymi službami,“ myslí si riaditeľ.

                                        Riaditeľ hotela Elizabeth Tiago Vigano s jedným z ocenení (prvý zľava)

Už meno naznačuje, že súčasný riaditeľ hotela Elizabeth nepochádza zo Slovenska. Nemyslí si však, že národnosť a pôvod by určovali štýl riadenia hotela. „Na Slovensku som už dostatočne dlhý čas na to, aby som vedel ako tu veci bežia a porozumel aj mojim zamestnancom. Myslím, že som už viac Slovák, ako Brazílčan.“ V rodnej krajine však vyštudoval školu v odbore cestovného ruchu a hotelierstva. „Po skončení štúdií som s radosťou začal pracovať v nádhernom hoteli Royal Palm Plaza Resort, následne som pokračoval do USA, konkrétne do štátu Nevada. Tu som pracoval takmer 3 roky pre hotelové kasíno. Počas tohto obdobia som spoznal moju partnerku, ktorá je dôvodom môjho príchodu do Bratislavy,“ zhrnul svoju kariéru do príchodu na Slovensku. Tu už tiež pôsobil vo viacerých hoteloch a dnes šéfuje Elizabeth.

Tiago Vigano si myslí, že slovenskí klienti už vedia oceniť kvalitné služby a sú stále viac a viac nároční. „Musíme na tento vývoj reagovať a náš personál trénovať, tak aby vedeli vyhovieť aj tým najnáročnejším požiadavkám našich hostí. Ak je hosť spokojný, dokáže to oceniť poďakovaním za dobré služby, tringeltom, prípadne nám zanechá peknú recenziu na jednom z hodnotiacich portálov na internete,“ uzavrel.

Foto: Hotel Elizabeth